1. září 2023

DOX – literární festival FALL

Festival FALL (Festival of Arts, Literature & Learning)

v Centru současného umění DOX nabídne setkání s literaturou, uměním a kreativním vzděláváním na palubě vzducholodi Gulliver 13.–17. 9. 2023

Téma: Empatie v digitální době

Diskuze | autorská čtení | výstavy | kreativní workshopy | komentované prohlídky | programy pro školy a rodiny | slam poetry | filmy | VR

Celý program festivalu na: www.dox.cz/fall

Hosté: Colum McCann (IE) | Bassam Aramin (PS) | Rami Elhanan (IL) | Aleš Šteger (SI) | Jacek Dehnel (PL) | Jan Vytiska (CZ) | Radka Denemarková (CZ) | Matteo Pericoli (IT) | Anna Beata Háblová (CZ) | Morten Kringelbach (DK) | Maryanne Wolf (US) | Jan Němec (CZ) | Volker März (DE) | Radka Bodzewicz (CZ) | Stefano Carini (IT) | Liz Jensen (GB) | Bianca Bellová (CZ) | Dita Malečková (CZ) | Rachel Gleeson (IE) | Laura Duff (IE) | Petr Somol (CZ) | Štěpán Kleník (CZ) | Adéla Knapová (CZ) | Marie Iljašenko (CZ/UA) | Tim Postovit (CZ/UA) | Anatol Svahilec (CZ) | Dr. Filipitch (CZ) | Lef L'Leviatan (CZ)

Hlavní host festivalu: Colum McCann

Jeden z nejvýraznějších irských spisovatelů současnosti a spoluzakladatel organizace Narrative 4 zaměřené na rozvoj empatie představí svůj oceňovaný román Apeirogon. Knihu inspiroval příběh nepravděpodobného přátelství dvou otců, palestinského akademika Bassama Aramina a izraelského designéra Ramiho Elhanana, kteří ztratili své dcery kvůli násilí ve své vlasti. Oba přijali pozvání na festival FALL.

Co vás čeká?

• Prostor pro reflexi literatury, umění, sdílení příběhů a čtení v kontextu proměn současného světa – především proměny digitální.

• Příležitost pro setkání se spisovateli, umělci, a dalšími zajímavými osobnostmi.

• Diskuze, autorská čtení, výstava, komentované prohlídky, rodinné dílny a mezioborové workshopy pro věkovou skupinu 5–105 let, které rozvíjí kreativní a kritické myšlení a především – v dnešním světě tolik potřebnou – empatii.

Součástí festivalu jsou i tři kreativní workshopy, které jsou určeny nejen studentům, ale i zájemcům o kreativní psaní, architekturu a fotografii:

WORKSHOP: Architektura příběhu (14.–16.9.) povedou Matteo Pericoli & Anna Beata Háblová

Mezioborové zkoumání literatury jako architektury. Přemýšleli jste někdy o literatuře jako o architektuře? Co je to „architektura příběhu“? Jak vzniká? Dá se postavit? V rámci festivalu máte jedinečnou šanci to zjistit. Jste architekt nebo student architektury? Zavedený nebo začínající spisovatel? Horlivý čtenář? Nebo možná nemáte žádné zkušenosti s architekturou ani literaturou a jste jen natolik odvážní a zvědaví, abyste zkusili něco, co vám možná změní úhel pohledu?

WORKSHOP: Poetika prostoru (14.–16.9.) povede Aleš Šteger

Připojte se k této speciální dílně tvůrčího psaní, kterou povede básník a prozaik Aleš Šteger, jeden z nejvýraznějších evropských literárních hlasů současnosti. Aleš intenzivně spolupracuje napříč žánry se skladateli, hudebníky, výtvarníky a filmaři. Jeho knihy básní a románů byly přeloženy do více než 20 jazyků. Užijte si jeho třídenní workshop a závěrečnou veřejnou prezentaci na palubě jedinečné architektury – vzducholodi Gulliver. Vašimi nástroji budou slova a fotografie. https://www.dox.cz/program/poetika-prostoru

WORKSHOP: Vizuální storytelling (15.–16.9.) povede Stefano Carini

Jak vyprávět příběhy prostřednictvím fotografie? Nenechte si ujít interaktivní a „radikálně empatický“ workshop s odborníkem na fotografii Stefanem Carinim. Workshop je určen vypravěčům příběhů, fotografům a všem, koho zajímá způsob, jímž se dají vyprávět příběhy prostřednictvím obrazu.