19. září 2022

Zahraniční oddělení FHS vyhlašuje termín uzávěrky pro podávání žádostí o příspěvek z Fondu mobility UK v podzimním kole 2022. Fond mobility je určen především pro magisterské a doktorské studenty (pouze prezenční formy studia), a to na:

• studium na zahraniční univerzitě v délce jeden až dva semestry na základě Priorit na daný kalendářní rok

• vědecký/výzkumný pobyt v zahraničí v délce alespoň 1 měsíc

Přihlášky lze podávat elektronicky přes aplikaci IS věda od 19. 9. 2022 do 17. 10. 2022 (fakultní uzávěrka).

Více informací o Fondu mobility UK naleznete zde.

The International Office of the CU Faculty of Humanities has announced a call for applications in the Mobility Fund CU in the 2022 autumn round.

The objective of MF CU is to provide financial support, particularly for:

• study for a period of one or two semesters at a foreign university

• short-term scientific or research stays abroad (min. duration 1 month)

Support from MF CU funds can be provided to:

• students in full-time study (MA and PhD students are preferred)

• students who fulfill their study plan in timely manner (not lacking behind compulsory courses, recommended number of ECTS etc.)

You may submit your applications online via the CU portal "IS Věda" from September 19 to October 17, 2022.

You can find more information here.