16 January 2022

CFP: Mladá filozofia 2022 / Young Philosophy 2022

English Below

Milé kolegyně, milí kolegové,

zveme Vás na 17. ročník mezinárodní konference pro doktorandy a mladé vědecké pracovníky Mladá filozofia, která se bude konat ve dnech 29-30. dubna 2022 online.

Pořadatelem konference je Filozofický ústav Slovenské akademie věd spolu s Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave.

Přihlášku (ke stažení níže) je potřeba zaslat na adresu do 1. března 2022.

Zahraničním hostem na konferenci je doc. Josef Fulka z katedry filosofe FHS UK.

Bližší informace naleznete na stránkách http://www.klemens.sav.sk/fiusav/?q=sk/youngphilosophy

Pozvánka ke stažení

Call for Papers

Dear colleagues,

we invite you to join the 17th annual conference of Ph.D. candidates and young researches Young Philosophy, organized by the Philosophical dept. of Slovak Academy of Science and the Faculty of Arts of Komenský University in Bratislava. The conference takes place online on April 29-30, 2022.

You may apply by mailing the abstract and application form to until March 1, 2022.

Josef Fulka, associate professor from the philosophical department of FHS CUNI, is the guest lecturer at the conference.

You may find further information in the call to be downloaded below.

Call for Papers

Application form